تاثیر کرونا بر فوتبال جهان

فوتبال

تاثیر کرونا بر فوتبال جهان

 

به دنبال شیوع ویروس کرونای جدید «کووید-19» که برای نخستین بار در چین ظاهر شد بسیاری از رویداد های ورزشی متوقف شده وبه تعویق انداخته شد و ورزش پرطرفدار فوتبال نیز از این قاعده مستثنی نبود .

 تعویق یکساله یورو ۲۰۲۰ تنها بخشی از تاثیر این ویروس کوچک بر دنیای ورزش است تعویقی که باعث شده برگزار کنندگان این بازی ها با ضرر های مالی هنگفتی مواجه شوند .

تعلیق لیگ های فوتبال جهان هم باعث شده منابع درآمدی باشگاههای فوتبال از جمله حق پخش تلویزیونی و بلیت فروشی که به برگزاری لیگ وابسته بود با کاهش چشم گیری مواجه شود ، و حتی سهام باشگاه ها هم با سقوط مواجه و آینده‌ مالی آنها را هم به خطر بیاندازد‌.

همه گیر شدن ویروس کرونا که باعث تعطیلی لیگ های فوتبال کشورهای آسیایی شده است، ضرر هنگفتی به صنعت فوتبال در این قاره وارد کرده است.

یک روزنامه عربی در گزارشی مدعی شد فوتبال آسیا رقمی نزدیک به ۳ میلیارد دلار از این تعطیلات طولانی مدت ضرر کرده است، البته بخش زیادی از این زیان مالی مربوط به فوتبال شرق آسیاست زیرا آنها از حق پخش تلویزیونی بهره زیادی می‌برند و تعطیلی مسابقات لطمه بیشتری به آنها زده است.

این روزنانه همچنین عنوان کرد کنفدراسیون فوتبال آسیا که از وضعیت مالی مناسبی برخوردار است احتمالا با افزایش پاداش‌ها سعی خواهد کرد بخشی ضرر مالی تیم‌های آسیایی را جبران کند.

فیفا قصد تا دارد در در چند روز آینده مبلغ ۱۵۰ میلیون دلار را بین تمام اعضای خود تقسیم کند. این نهاد فوتبالی با این کار می خواهد تا بخشی از ضرر و زیان های ناشی از شیوع بیماری کرونا در فدراسیون های مختلف را جبران کند .

همچنین فیفا در نظر خواهد داشت که مبالغی که قرار بود طی سالهای ۲۰۱۹ و ۲۰۲۰ از صندوق فیفا به فدراسیون ها واریز شود را هم به صورت یک جا و در روزهای آینده واریز کند ، این کمک های فیفا در عنوان
“قانون پیشرفت ۲” به اعضای این نهاد بین المللی پرداخت خواهد شد . این مبالغ اولین کمک سریع السیر خواهد بود که از سوی فیفا که برای مبارزه با مشکلات مالی کرونا در اختیار فدراسیون های مختلف قرار می گیرد.

یک نشریه اسپانیایی در گزارشی مدعی شد با توجه به ضرر سنگین باشگاه ها از شیوع ویروس کرونا و کاهش قابل ملاحظه درآمد آنها، یوفا احتمال نادیده گرفتن فیرپلی مالی در پایان فصل را مدنظر قرار می دهد. بنابراین بسیار محتمل است که باشگاه ها برای دوره ای کوتاه از زیر ذره بین فیرپلی مالی یوفا خارج شوند یا حداقل با سختگیری کمتری به حساب های مالی باشگاه ها در پایان فصل رسیدگی شود .

افت قیمت بازیکنان و بازگشت به 2018

 در این میان بازیکنان فوتبال هم با افت قیمت مواجه شده‌اند. سایت ترانسفرمارکت در گزارشی تصویری به درج ارزش ستاره‌های فوتبال پرداخته است که نشان می‌دهد ارزش این بازیکنان به سال 2018 برگشته است.

 

بعد از شیوع بیماری کرونا و ضرر ۴ میلیون یورویی رونالدو حالا وی متحمل ضرر مالی دیگر شده است !
شیوع گسترده کرونا در اسپانیا و توقف مشاغل از جمله ساخت و ساز باعث شد . پروژه ساخت  هتل کریستیانو رونالدو که قرار بود در ماه خرداد در مادرید افتتاح شود هم در حال حاضر متوقف شده است ، تا کرونا ضرر دیگری را به این ستاره سرشناس تحمیل کند.

هتل مادرید سومین هتل ساخته شده توسط رونالدو است که قرار بود ۱۶۸ اتاق داشته باشد .

رونالدو

تولید ماسک با لوگوی تیم ها

نشریه «مارکا» اسپانیا خبر داتد یک شرکت تولید لوازم بهداشتی طراحی جالبی روی ماسک های خود در ایام کرونا انجام داده است.

این شرکت اسپانیایی با مجوز از باشگاه های لالیگا ماسک های خود را با لوگوی باشگاه های فوتبال تولید کرد. این طراحی باعث شده تا هواداران فوتبال از این ماسک ها استقبال کنند.

باشگاه بایرن در شرایط حاکم بر کشور آلمان موفق به فروش حدود ۱۰۰ هزار محافظ کرونا که لوگوی باشگاه بر روی آن حک شده به علاقمندان خود شده است . مونیخی ها از خیل عظیم علاقمندان خود خواسته اند با ثبت سفارش، در انتظار دریافت کالای مورد نظردر آینده ای نزدیک باشند.

البته باواریایی ها سود حاصل از فروش این ماسک ها را برای خود در نظر نمی گیرند ، بلکه ارقام دریافتی را به حساب بانکی لئون گورتسکا و یوشوا کیمیش، ۲ عضو ملی پوش آلمانی تیم واریز می کنند تا آنها با این مبالغ بتوانند به بیماران کرونایی کمک کنند

براساس قانونی که ایالت بایرن تصویب کرده، کلیه شهروندان ملزم به استفاده از ماسک در وسایل نقلیه عمومی و حضور در فروشگاه ها شده اند.

شیوع گسترده این ویروس کرونا که باعث تعویق یکساله رقابت های یورو ۲۰۲۰ شده ، باعث ایجاد شایعاتی مبنی بر دریافت غرامت ۳۰۰ میلیون یورویی یوفا از لیگ ها و کشور های اروپایی شد . اما خبرنگار نیویورک تایمز در توئیتر خود این خبر را به نقل از یکی از مقامات یوفا تکذیب کرد .

 اگر همه چیز در شرایط عادی پیش می رفت در حال حاضر در حال تماشای رقابت های یورو 2020 بودیم، اما شیوع ویروس کرونا این مسابقات را یک سال به تعویق انداخت و حالا یوفا اعلام کرد بازی ها از تاریخ 22 خرداد سال آینده و با همان روال برنامه ریزی آغاز خواهد شد.

البته تغییری در میزبانی تمام 12 شهری که برای یورو 2020 برنامه ریزی شده رخ نخواهد داد. این مسابقات با دیدار بین ایتالیا و ترکیه در رم در 11 ژوئن 2021 آغاز می شود و فینال نیز دقیقا یک ماه بعد در لندن برگزار می شود. باکو، کپنهاگ، مونیخ، بوداپست، آمستردام، دوبلین، بخارست، سن پترزبورگ ، گلاسکو و بیلبائو از دیگر شهرهای میزبان هستند.

شیوع گسترده این ویروس کرونا که باعث تعویق یکساله رقابت های یورو ۲۰۲۰ شده ، باعث ایجاد شایعاتی مبنی بر دریافت غرامت ۳۰۰ میلیون یورویی یوفا از لیگ ها و کشور های اروپایی شد . اما خبرنگار نیویورک تایمز در توئیتر خود این خبر را به نقل از یکی از مقامات یوفا تکذیب کرد .

یورو

قوانین فوتبال تحت تاثیر کرونا

بورد بین‌المللی فوتبال IFAB  پیشنهاد فیفا را پذیرفت و با از سرگیری رقابت‌های فوتبال در سرتاسر دنیا قرار است این رقابت‌ها با ۵ تعویض همراه باشد. مهم‌ترین دلیلش تلاش برای حفظ سلامت بازیکنان فوتبال در دوران کرونا است. علاوه بر این تیم‌ها مدت‌هاست که به دلیل محدودیت‌های بهداشتی لحاظ شده تمرین ندارند و از آمادگی کافی برخوردار نیستند و این مسأله به آنها کمک میکند تا رقابت‌ها را در شرایط کمی بهتری شروع کنند.

کم و بیش در مناطق مختلف دنیا هم یکی یکی چراغ رقابت‌های فوتبال در حال روشن شدن است و این حرکت آرام از این پس با در نظر گرفتن پنج تعویض در یک بازی همراه خواهد بود.

اگرچه در شرایط ابلاغ این قانون اشاره شده که قانونی موقتی و تنها در جهت کمک به تیم‌ها در دوران پس از کرونا است ولی احتمالاً تا جام جهانی قطر این قانون اجرا شود و با بازخوردهای ثبت شده از آن در خصوص نهایی کردن یا نکردن آن تصمیم گرفته شود.


فیفا تأکید کرده که این تصمیم را برای حفظ سلامت بازیکنان گرفته است اما مشخص است که اجرای این قانون تأثیر شگرفی بر بعد فنی بازی‌های فوتبال در سرتاسر دنیا دارد. یکی از مهم‌ترین بخش‌های فوتبال از بعد فنی تعویض‌هایی است که در اختیار سرمربی قرار دارد؛ هر گاه نقشه‌هایش به بن‌بست بخورد یا اوضاع آنچنان که پیش‌بینی کرده بود پیش نرود، سعی میکند با تعویض‌هایی ورق بازی را برگرداند.

در واقع تعویض در کنار تغییر پست‌های احتمالی در حین بازی مهم‌ترین بخش تغییراتی است که یک سرمربی برای تیم‌اش در نظر گرفته و به مدد آن سعی میکند ورق را برگرداند. از این رو نباید خیلی انتظار داشت بازیکنان ذیل این قانون و آنچنان که فیفا بیان کرده تنها برای حفظ سلامتیشان تعویض شوند بلکه این قانون دست مربیان را برای تغییرات گسترده تاکتیکی در طول بازی به درستی باز میکند و رنگ و بوی دیگری به نیمه‌ای که به نیمه مربی‌ها معروف شده، می‌دهد. ضمن اینکه افزایش تعداد تعویض‌ها می‌تواند تنگناهایی که در اثر حوادث غیرمترقبه‌ای مانند مصدومیت یا اخراج برای تیم‌ها پدید می‌آمد را پوشش دهد و همچنان دست مربی را برای انجام تعویض‌ها باز بگذارد.


اگرچه فیفا تأکید کرده که اجرای این قانون موقتی است ولی احتمالاً می‌توان حدس زد با تأثیری که این قانون بر بعد فنی و تاکتیکی فوتبال دارد به سرعت با استقبال تیم‌ها و هواداران مواجه شود و بنابراین باید خودمان را برای ماندگار شدن پنج تعویض در فوتبال آماده کنیم.

همچنین با توجه به تاثیر عمده فراگیری ویروس کووید ۱۹ فدراسیون جهانی فوتبال، فیفا آخرین دستورالعمل درباره جریمه پرتاب آب دهان را به فدراسیون‌های عضو به شرح زیر اعلام کرد:

به منظور اجتناب از امکان سرایت ویروس، برخی از برگزارکنندگان مسابقات شیوه نامه‌هایی را تهیه نمودند که توصیه کرده بازیکنان در طول مسابقه از پرتاب آب دهان یا اقدامات مشابه (برای مثال تمیز کردن بینی) خودداری نمایند.

طبق قوانین بازی”انداختن آب دهان بر روی هر شخص” یک تخلف قابل اخراج (کارت قرمز) است. با این وجود، هرگاه انداختن آب دهان به این شکل نباشد، نمی‌توان آن را به عنوان یک تخلف قابل اخطار (کارت زرد) تلقی کرد. زیرا برای مقامات رسمی مسابقه (داوران) غیر ممکن است تا تمامی صحنه‌ها را شناسایی کنند، چرا که پرتاب آب دهان می‌تواند در هر جایی از زمین، در هر زمانی و اغلب دور از توپ (برای مثال زمانی که بازیکن پیش از صحنه بعدی بازی به منظور جایگیری کردن، حرکت می‌نماید) اتفاق بیفتد. در نتیجه، خارج کردن آب دهان به معمول و سایر اقدامات مشابه در طول مسابقه به عنوان یک تخلف قابل کارت زرد منجر به عدم یکنواختی و بی عدالتی خواهد شد.

برهمین اساس هرگاه برگزار کننده مسابقات خواستار اجرای شیوه نامه‌های مربوط به پرتاب آب دهان (و سایر موارد مشابه) می‌باشند، هر نوع تصمیم انضباطی باید توسط برگزار کننده مسابقات یا فدراسیون فوتبال مربوطه بعد از مسابقه اتخاذ گردد.

فیفا

شبکه «اسکای اسپورت» ایتالیا خبر داد تمام مسابقات لیگ قهرمانان اروپا ۲۰۲۰ در ماه آگوست(۱۱ مرداد تا ۱۰ شهریور) برگزار می شود.

یوفا قرار است در تاریخ ۷ و ۸ آگوست( ۱۷ و ۱۸ مرداد) بازی های عقب افتاده مرحله یک هشتم را برگزار کند. بازی های رفت مرحله یک چهارم نهایی در تاریخ ۱۱ و ۱۲ آگوست(۲۱ و ۲۲ مرداد) و بازی های برگشت این مرحله را در تاریخ ۱۴ و ۱۵ آگوست(۲۴ و ۲۵ مرداد) برگزار می شوند.

مسابقات مرحله نیمه نهایی لیگ قهرمانان اروپا قرار شده در تاریخ ۱۸، ۱۹، ۲۱ و ۲۲ آگوست(۲۸، ۲۹ و ۳۱ مرداد و یک شهریور) برگزار شوند. فینال این مسابقات نیز در تاریخ ۲۹ آگوست( ۸ شهریور) در استانبول ترکیه برگزار شود.

جام

بر اساس آخرین آمار جهانی پایگاه اطلاعاتی “worldometer” تا این لحظه 10 میلیون و 412 هزار و 421 نفر در جهان به ویروس کرونا (کووید 19) مبتلا شده‌اند که از این تعداد، 508 هزار و 228 نفر جان خود را از دست داده‌اند.

از مجموع تعداد مبتلایان در جهان تاکنون 5 میلیون و 668 هزار و 668 نفر بهبود یافته و توانسته‌اند این بیماری را شکست بدهند.

آمار کرونا
0/5 (0 Reviews)
دیدگاه شما
0