علائم و درمان حساسیت فصلی
پرسش و پاسخ هایی پیرامون حساسیت فصلی

علائم و درمان حساسیت فصلی

با تغییر فصل و فرا رسیدن فصل بهار میزان شیوع حساسیت فصلی نیز افزایش پیدا می کند. اگر به حساسیت فصلی مبتلا هستید حتما این مطلب را بخوانید.

 چند سال است که دچار حساسیت فصلی هستم و خیلی عطسه می کنم و آبریزش شدید و گوش درد و تورم و خارش چشم دارم. لطفا بفرمایید برای درمان حساسیتم چه کارهایی لازم است انجام دهم؟

اصول بیماری های آلرژیک باید رعایت شود:
درمان آلرژی مستلزم پرهیز از محرک‌های محیطی و استفاده مناسب از درمان دارویی است.
1) بیماران دچار آلرژی شدید به گرده باید در زمان‌هایی که شمار گرده‌ها بالاست، از بیرون رفتن خودداری کنند.
2) ماسک بزنید.
3) گرمی جات قطع بشود. مصرف مواد گرم و تر به حداقل برسد.
4) شستشوی بینی با نرمال سالین رقیق شده با آب جوشیده ولرم به نسبت یک سوم تا هم میزان نمک کاهش یابد هم سرم ولرم شود.
5) سوپ سرماخوردگی سه وعده. تا سه روز.
6) غرغره دم کرده تخم گشنیز. و مصرف کدو حلوایی پخته
7) تقویت مغز و بدن با مصرف حریره بادام یا 10 عدد بادام پوست کنده آسیاب شده قبل غذا
8) چکاندن روغن بنفشه در بینی هم موثر می باشد.
9) از مصرف خوراکی مواد آلرژی زا انگور و خربزه و ماست و …. اجتناب کنید.
10) در کل در زمان ابتلا به آبریزش و غیره مصرف ماءالشعیر و آب انار . آب آلو . کاهو اسفناج کمک کننده است. ترک غذاهای گرم توصیه می شود.
11) شبها قبل خواب پایتان را در یک قابلمه آب گرم قرار دهید. تا مچ پا در آب باشد تا یک ربع. بعد با پتو بپیچانید و بعد بخوابید.
12) برای کاهش آبریزش اسپری بینی بکلومتازون هر 12 ساعت دو پاف در هر سوراخ بینی زده شود.
13) مصرف نصف قرص لوراتادین نیز در کاهش علائم کمک کننده است.
14) اگر مبتلا به حساسیت فصلی هستید، از خشک کردن لباس ها و سایر پارچه ها در محیط باز جدا خودداری کنید، چرا که ممکن است گرده ها و عوامل حساسیت زا روی آنها بنشینند.

حدود ۶ ماه است که آبریزش بینی دارم، اول فکر کردم حساسیت فصلی هست، مرتب قرص آنتی هیستامین و لوراتادین میخوردم و بهتر میشدم ولی الآن یک ماهه دیگه این قرصها اصلا تاثیری روی من نداره و خیلی اذیت میشم ، در حال حاضرهم آبریزش فوق العاده شدید دارم و بینی و گوشم گرفته، لطفا منو راهنمایی کنید.

افراد مبتلا به آلرژی بینی برای کنترل بیماری خود باید از داروهای استنشاقی داخل بینی و آنتی‌هیستامین‌ها استفاده کنند. استفاده از کورتیزون استنشاقی (بکلومتازون) نیز می‌تواند التهاب مجاری بینی را کاهش دهد و درمان موثری باشد. بهتر است برای جلوگیری از حساسیت، داخل بینی را با سرم نمکی (نرمال سالین ) شستشو دهیم و یا با اندکی وازلین داخل بینی را چرب کنیم . اسپری‌ها یا قطره‌های بینی ضد آلرژی مانع اثر عامل آلرژی‌زا می‌شوند، همچنین در موارد مقاوم از اسپری‌های بینی کرومولین سدیم استفاده می‌شود که با جلوگیری از آزاد شدن هیستامین در بدن از بروز علایم آلرژی ممانعت می‌کند.
البته میتوان از روش حساسیت زدائی یا Allergy shot هم استفاده کرد و این همان کاری است که در کلینیکهای آلرژی انجام میشود؛ به این معنی که در این روش مقادیر کمی از ماده آلرژن را به طور هفتگی به بدن تزریق می‌کنند. کم‌کم سیستم ایمنی بدن فرد با این ماده خاص سازش پیدا می‌کند و به طور تدریجی پاسخ دفاعی نسبت به آن متوقف می‌شود.

اگر مبتلا به حساسیت فصلی هستید، از خشک کردن لباس ها و سایر پارچه ها در محیط باز جدا خودداری کنید، چرا که ممکن است گرده ها و عوامل حساسیت زا روی آنها بنشینند.

علائم حساسیت فصلی چیست؟
رایج ترین علائم حساسیت فصلی عبارتند از :
• گرفتگی بینی
• سرفه
• عطسه
• خس خس کردن
• آبریزش بینی
• خارش گلو
• خارش پوست
• خارش چشم ها و آبریزش چشم
• کهیر
• خستگی مفرط
• درد مفاصل، کمردرد و گردن درد
عوامل دیگری نیز بر روی شدت علائم حساست فصلی تاثیر می گذارند. بعد از بارش باران معمولا تعداد گرده ها افزایش پیدا می کند. تعداد گرده ها اغلب در روزهای گرم که با وزش باد همراه است، بیشتر است. در روزهایی که وزش باد نیست، عوامل حساسیت زا معمولا در هوا پخش نمی شوند.


پرسش و پاسخ های عمومی گروه سلامتی مرکز مشاوره