چگونه برای همیشه با لک های صورت خود خداحافظی کنیم؟

معرفی راه های جدید برای از بین بردن لک های صورت

آیا شما هم از لک های صورت خود عاصی شده اید و می خواهید یک بار برای همیشه از دست آن ها خلاص شوید؟ خبر خوب این است که زیاد سخت نیست که بتوانید با این مشکل عذاب آور خداحافظی کنید.

لک های صورت یکی از شایع ترین و مهم ترین دغدغه های مربوط به زیبایی خانم ها است.   

نگرانی که موجب می شود آن ها برای هر مهمانی و مجالسی، صورت خود را زیر لایه هایی از کرم پودرهای مختلف پنهان کنند. حتی به نوعی عاملی برای  مراجعه و  روانه شدن آن ها به سوی   متخصصین  پوست و زیبایی شده است.

 

اگر چه لک های صورت به عنوان یک مسئله از  نظر زیبایی بسیار قابل توجه است اما نباید این را فراموش کرد که با توجه به رویکردهای اجتماعی،  روانی  و  اقتصادی و همچنین بالا رفتن میزان آگاهی مردم به مسائل پوستی نمی توان  به این راحتی وجود  آن ها را بر روی صورت پذیرفت. به همین علت نه تنها خانم ها بلکه افراد مختلف در هر رده سنی، مرتب به دنبال راه های جدید و  قابل اعتمادی برای از بین بردن آن ها هستند.

 از مشاوره های پزشکی، گپ های دوستانه و مطالب داخل مجله ها و روزنامه ها گرفته تا سایت های معتبر و  متنوع اینترنت  سرشار از راه حل هایی برای رفع این مشکل است.

اما واقعیت این است که ممکن است بسیاری از آن ها راه حل های مطلوب و مناسبی برای رهایی از لک های صورت نباشد. ما در این مطلب خود بر آنیم تا با معرفی کامل لک های صورت،  علل ایجاد آن ها راه های جدید و مطمئنی برای از بین بردن آن ها را برایتان به ارمغان آوریم. پس با ما همراه باشید.

همه چیز درباره لک های صورت

لک های صورت به همان لک ها و نقطه های قهوه ای رنگ گفته می شود که بنا به علت های مختلفی بر روی پوست صورت ایجاد می شود و با خود احساس  ناخوشایندی  را برای  افراد مختلف به همراه می آورد.  باید گفت  برخی از افراد با این نوع لک و کک مک های صورت کنار آمده و آن ها را بخشی از زیبایی صورت می دانند. در صورتی که برای برخی افراد دیگر به ویژه خانم بسیار آزار دهنده هستند  و به دنبال یافتن هر گونه راه حلی برای از بین بردن آن ها می گردند. چنانچه شما هم از این نوع افراد هستید  باید بگوییم این مطلب ما می تواند به شما کمک شایانی کند.

معمولاً لک های صورت که بر روی پوست  صورت ایجاد  می شوند اندازه ای  بین یک  تا سه میلی‌متری دارند.

حالت آن ها گرد و بیضی شکل است که با رنگ قهوه ای روشن و تیره خود را نمایان می سازند. این نوع لک ها ممکن است در هر سنی بر روی صورت ایجاد شوند ولی بیشترین  سنی که ممکن است  صورت فرد را تحت تأثیر خود قرار دهد زمان بچگی و  نوجوانی می باشد.  زیرا در این زمان افراد بیشتر در معرض شرایط بروز آن قرار می گیرند. ناگفته نماند افرادی که دارای رنگ پوست سفید هستند بیشتر در معرض مبتلا به انواع لک های صورت قرار می گیرند.

علل ایجاد کننده لک های صورت

آیا علل ایجاد کننده لک های صورت را می شناسید؟

باید گفت فاکتورهای مهم تأثیرگذار زیادی وجود دارند که شفافیت پوست را تحت تاثیرگذاشته و لک های متعددی را بر روی آن ایجاد می کند. در نظر داشته باشید بسیاری از مبتلایان معتقدند که در فصل بهار و تابستان، این لک های بیشتر نمایان می شوند و در ماه های آخر پاییز و زمستان معمولاً لک ها از بین رفته و یا رنگ های آن ها کم رنگ تر و روشن تر می شود.

با توجه به گزارش‌هایی که از برخی خانم ها انجام شده است آن ها شروع  این نوع لک ها  به  خاطر  مصرف داروهای ضد بارداری می دانند.

عده ای دیگر هم دلیل اصلی پیدایش آن ها را به خاطر مسافرت به مناطق گرمسیر با آفتاب شدید یا  مسافرت  به کنار دریا  در فصل تابستان می دانند. همان طور که گفته شد عوامل زیادی در پیدایش کک مک و لک های صورت دخیل هستند که می توانند بسیار آزار دهنده باشند. تا جایی که  زمینه را برای پایین آوردن اعتماد به نفس فرد فراهم می کند.

از جمله عواملی که موجب بروز لک های صورت می شوند عبارت اند از:

 • قرار گرفتن بیش از اندازه در برابر نور آفتاب
 • نداشتن تعادل هورمونی
 • باردار شدن
 • مصرف داروهای ضد بارداری
 • مصرف بیش از اندازه برخی داروها
 • کمبود انواع ویتامین
 • کمبود خواب و استراحت کافی
 • استرس زیاد
 • وجود برخی بیماری ها مانند کم کاری تیروئید یا پرکاری تیروئید
 • در معرض قرار گرفتن برخی مواد شیمیایی
 • تحریکات خطرناک و طولانی مدت مانند خاراندن پوست صورت

این نکته نباید فراموش شود زمانی که جوش هایی بر روی صورت ایجاد می شوند و یا به هر دلیلی صورت آسیب می بیند و یا حتی بعد از انجام  عمل  لیزر که پوست نیاز بیشتری به مراقبت دارد از کرم ضد آفتاب استفاده نگردد  حتماً و به مرور زمان لک های صورت پدیدار می شوند.  به علاوه اینکه انواع مختلفی  از مواد آرایشی تقلبی و  نامرغوب برای پوست هایی که حساس هستند می تواند  عاملی  برای ایجاد کک مک و لک های صورت باشد.

معرفی انواع لک های صورت

عمدتاً لک های صورت که بر روی پوست  افراد مختلف مشاهده می شود انواع  مختلفی دارد.  به عبارتی انواع لک های صورت به گروه های گوناگونی  تقسیم بندی  می شوند  که شایع ترین آن ها عبارت اند از:  لک های بعد از التهابات پوستی،  کک مک ها،  لک های صورت وابسته به اقتضای سن، لک های مربوط به دوران بارداری و… بر اساس تحقیقات به عمل آمده انواع لک های صورت به دو نوع سطحی و عمقی طبقه بندی می شوند.

لک های سطحی صورت: همان گونه که از نامش پیدا است در لک های سطحی صورت رنگ‌دانه ها بر روی نواحی سطحی پوست صورت رشد می کند. معمولاً این نوع از لک شایع ترین انواع آن است و به طبع واکنش مطلوب تری به درمان خود می دهد.

لک های عمقی صورت: معمولاً لک های عمقی صورت به رنگ آبی یا حتی خاکستری به چشم می خورد. در چنین حالتی، رنگ دانه در عمق صورت افزایش می یابد. بدون شک پاسخ این نوع از لک های صورت به درمان کمتر و مقاومت آن به همان اندازه بیشتر است.

راه های جدید طبیعی برای رهایی از لک های صورت

یادتان نرود که استفاده از روش های طبیعی نظیر انواع ماسک ها، همواره در کمرنگ شدن و از بین رفتن انواع لک های پوستی بسیار مؤثر است.  استفاده از ماسک های متنوع طبیعی به تدریج باعث پراکنده شدن رنگ‌دانه هایی که در قسمت های مختلف پوست تجمع کرده اند شده و موجبات کم رنگ تر شدن  و روشن تر شدن لک ها را فراهم می آورد. در ادامه به معرفی برخی روش های طبیعی می پردازیم.

استفاده از آلوئه ورا

بر اساس تحقیقات به عمل آمده گیاه آلوئه ورا بهترین و سودمند ترین گیاه برای مراقبت از پوست است. به همین دلیل اغلب از آن برای از بین بردن انواع لک های صورت استفاده می کنند. گیاه آلوئه ورا به عنوان یک مرطوب کننده بسیار قوی عمل می کند و به این ترتیب می توان بخش های مرده پوست را احیا و طراوت و شادابی دوباره برای آن به ارمغان آورد.

سرکه

سرکه یکی از مفید ترین روش های درمانی خانگی است که از آن برای از بین بردن کک مک و لک های صورت استفاده می کنند. باید گفت که استفاده از این روش بسیار آسان است. تنها کافی است  یک قاشق غذا خوری سرکه را در دو لیتر آب مخلوط کرده و با استفاده از یک مقدار پنبه، آن را بر روی قسمت های مختلف صورت بمالید.

ماسک خیار و لیمو

یک عدد خیار رنده شده را با اندکی شیر مخلوط نموده و چند قطره لیموترش طبیعی به آن اضافه کنید. حالت خمیری به دست آمده این ماسک را بر  روی صورت  مالیده و  پس از 15 دقیقه آن را بشویید.  ماسک خیار و لیمو نه تنها باعث کمرنگ تر شدن لک های صورت می شود بلکه جوانی و شادابی را برای پوستتان به ارمغان می آورد

راه های جدید برای رهایی از لک های صورت

با اینکه راه حل های بسیار و متنوع از شیوه ها و متدهای گیاهی گرفته  تا انواع  تکنیک های شیمیایی  برای از بین بردن لک های صورت وجود دارد اما بازم هم این امکان وجود دارد بسیاری از آن ها مفید نباشد و یا حتی مشکلات و آسیب های بیشتری را برای پوست صورت ایجاد کنند.

قبل از پرداختن به معرفی راه ها و شیوه های  جدید برای رهایی از لک های صورت لازم  به ذکر این  مطلب است  که میزان و مدت زمان درمان این عارضه، رابطه مستقیم و تنگاتنگی با عمق و گستره آن ها دارد.  اگر هیچ یک از راه های جدید طبیعی تغییری در از روشن تر کردن لک ها و از بین بردن آن ها حاصل نکرد می توانید از روش ها و درمان تخصصی با تجویز پزشک مربوطه استفاده کنید.

یکی از راه های جدید برای رهایی از انواع لک های صورت با  تجویز پزشک، استفاده  از لوسیون ها و کرم های حاوی  هیدروکینون و یا کرم های ترتینوئین با درصد 0/05 است. در صورت استفاده از این دو نوع کرم حتماً در طول روز از کرم ضد آفتاب با درصد مشخص به تجویز پزشک استفاده گردد. از دیگر راه های جدید می توان به لایه برداری یا همان سایش پوست به روش مکانیکی اشاره کرد. لیزر نیز که بنا به نوع  پوست افراد انتخاب می گردد  یکی دیگر  از این راه های درمان لک های صورت است.  این دسته از افراد که از روش لیزر استفاده می کنند نیاز مبرمی به استفاده از کرم ضد آفتاب دارند.